asayeshgostaran

وکیل پایه یک صادقیه و مجازات کلاهبرداری اینترنتی

وکیل دادگستری و بیان مجازات کلاهبرداری اینترنتی

گسترش چشمگیر رسانه‌های جمعی و رشد مشاغل بسیار بر پایه همین رسانه‌ها و تکنولوژی‌ها علاوه بر رفاه و سهولت در انجام کارها، مشکلاتی را در جنبه‌های مختلف از جمله حقوق ایجاد کرده است. در واقع امروزه تمامی بانک و برخی از فروشگاه‌ها خدمات و محصولات خود را به صورت آنلاین ارائه می‌دهند، همین عامل موجب مبادله پول از یک حساب به حساب دیگر بدون پرداخت‌های نقدی می‌شود. به علاوه اطلاعات بسیاری از افراد در فضای مجازی رد و بدل می‌شود. تمامی این موارد اگر از امنیت کافی برخوردار نباشد می‌تواند موجب سودجویی برخی افراد شود. در همین راستا یکی از مشکلات حقوقی را با توجه به نکات وکیل دادگستری و بیان مجازات کلاهبرداری اینترنتی بررسی می‌کنیم.

لازم به توضیح است که این کلاهبرداری اینترنتی ابعاد گسترده‌ای دارد که ما در این مطلب ضمن معرفی این جرم به بیان مجازات قانونی آن می‌پردازیم و مراجع پیگیری و رسیدگی به این گونه شکایات را بررسی می‌کنیم.

کلاهبرداری اینترنتی

کلاهبرداری یکی از جرایمی است که در حوزه سنتی با آن آشنایی داریم اما در دهه اخیر افزایش استفاده از فضای مجازی و شکل‌گیری بسیاری از مبادلات مالی در بستر اینترنت موجب شده است که شاهد جرمی تحت عنوان کلاهبرداری اینترنتی باشیم.

به گفته وکیل کیفری تهران، قانون تجارت الکترونیک به این جرم پرداخته و مجازات آن را تعیین نموده است.

بر اساس این قانون «هر فردی که در بستر مبادلات الکترونیکی با سوء استفاده و یا استفاده غیرمجاز از داده پیام، سیستم های رایانه ای و برنامه‌ها و وسائل ارتباط از راه دور مرتکب جرم شده برگرداندن مال به صاحبان اموال، به حبس از یک تا سه سال و پرداخت جزای نقدی معادل مال مأخوذه محکوم می‌شود و طبق تبصره این قانون شروع به این جرم هم مجازات است.»

جرایم اینترنتی

جرایم اینترنتی

تعریف کلاهبرداری اینترنتی در قانون جرایم رایانه‌ای

ماده ۱۳ جرایم رایانه‌ای جرم کلاهبرداری اینترنتی را این گونه تعریف کرده است:

«هرکس به طور غیرمجاز از سیستم‌های رایانه‌ای یا مخابراتی با ارتکاب اعمالی از قبیل وارد کردن، تغییر، محو، ایجاد یا متوقف کردن داده‌ها یا مختل کردن سیستم وجه یا مال یا منفعت یا خدمات یا امتیازات مالی برای خود یا دیگری تحصیل کند علاوه بر رد مال به صاحب آن به حبس از یک تا پنج سال یا جزای نقدی از بیست تا یکصد میلیون ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.»

انواع کلاهبرداری اینترنتی

در رابطه با انواع کلاهبرداری اینترنتی وکیل کیفری این گونه بیان می‌دارد که هر گونه بردن مال غیر با اعمال متقلبانه و از طریق ابزارهای مدرن همچون اینترنت، دستگاه‌های پرداخت و مبادله پول و کامپیوتر از جمله مواردی کلاهبرداری اینترنتی محسوب می‌شوند و حتما نباید این جرم در بستر اینترنت باشد که عنوان جرم کلاهبرداری اینترنتی به آن اطلاق شود.

وکیل دادگستری و بیان مجازات کلاهبرداری اینترنتی

به توصیه وکیل پایه یک کیفری نکته‌ای که باید در رابطه با کلاهبرداری به صورت کلی در نظر داشته باشید این است که شروع به جرم کلاهبرداری حتی زمانی که منجر به نتیجه نشده است نیز بر اساس قانون مجازات اسلامی، جرم محسوب می‌شود و مرتکب باید مجازات کلاهبرداری را تحمل نماید.

جرایم اینترنتی

جرایم اینترنتی

همان طور که بیان شد، مجازات کلاهبرداری اینترنتی بر اساس قانون تجارت الکترونیک از قرار زیر است:

  • یک تا سه سال حبس
  • رد مال و پرداخت خسارت به اندازه مال ماخوذه

انواع روش‌های کلاهبرداری اینترنتی

به گفته وکیل کیفری، کلاهبرداری اینترنتی از روش‌های مختلفی انجام می‌شود که برخی از آن‌ها رایج‌تر و نسبت به باقی روش‌ها ساده‌تر است. به همین دلیل لازم است با برخی از آن‌ها آشنایی داشته باشیم. از جمله روش‌های کلاهبرداری اینترنتی را می‌تواند موارد زیر بیان کرد:

  • هک کردن اطلاعات حساب
  • ایجاد فروشگاه‌های اینترنتی جعلی و بدون نماد الکترونیکی
  • فروش محصولات به قیمت پایین‌تر از بازار و عدم ارسال محصول
  • فریب افراد از طریق قرعه‌کشی و واریز وجه به حساب کلاهبردار
  • استفاده از دامنه‌های ناامن یا اینترنت متصل به شبکه و سرقت اطلاعات
  • و…

این مواردی بخشی از روش‌هایی است که از طریق آن‌ها کلاهبرداری اینترنتی صورت می‌گیرد.

پیگیری جرم کلاهبرداری اینترنتی

در این مقاله با اشاره با نکات وکیل دادگستری و بیان مجازات کلاهبرداری اینترنتی سعی کردیم یکی از جرایم رایج در مدت اخیر را برای شما بیان کنیم. مسئله دیگری که باید به آن توجه کنید این است که در صورت مواجه با این جرم باید به چه مرجعی مراجعه و طرح شکایت نمایید؟

در پاسخ باید گفت پلیس فتا یکی از مراجعی است که به صورت اختصاصی امنیت فضای مجازی را به عهده دارد و در صورتی که هر گونه مشکل از قبیل کلاهبرداری اینترنتی اتفاق افتد، در این زمینه باید به دادسرای جرایم رایانه‌ای مراجعه و شکایت خود را مطرح نمایید. این مرجع یکی از مراجع اختصاصی به‌شمار می‌رود و صلاحیت رسیدگی به تمامی جرایمی دارد که در مسائل مربوط به فناوری اتفاق می‌افتد.

به علاوه امکان پیگیری دعوا از طریق پلیس فتا نیز امکان‌پذیر است. از این طریق شما می توانید ضمن تماس با این مرجع شکایت خود را مطرح و پلیس فتا به این موضوع رسیدگی می‌نماید.

براي آشنايي بيشتر با اين مطلب و انجام ساير امور حقوقي مي‌توانيد با موسسه حقوقي آسايش‌گستران تماس بگيريد:

۰۲۱-۸۸۴۰۳۹۸۷

+ نوشته شده در شنبه 24 اسفند 1398ساعت 0:50 توسط مشاور حقوقی | | تعداد بازدید : 1