asayeshgostaran

وکیل پایه یک هرانسر در تعریف عقد هبه

وکیل پایه یک تهران در تعریف عقد هبه

در مقاله ی وکیل پایه یک تهران در تعریف عقد هبه می خواهیم به بیان قواعد و قوانین موجود در قانون برای هبه بپردازیم . هبه چیست ؟ هبه به قراردادی گفته می شود که در طی آن یک نفر مالی را به اختیار خود به صورت رایگان در اختیار دیگری قرار می دهد .

هنگامی که وسیله ای را به کسی می بخشیم ممکن است اصلا به این موضوع فکر نکنیم که چه مسائل حقوقی در پست آن نهفته است .

اما خب باید بدانیم که بخشیدن یک وسیله یا مال برابر با انعقاد عقد هبه است و این قرارداد همانند دیگر قرارداد ها دارای قوانین و قواعد مخصوص به خود می باشد . طرفین در عقد هبه به سه بخش واهب ، متهب و عین موهوبه تقسیم می شوند .

واهب به کسی گفته می شود که مال خود را بخشیده است ، متهب همان کسی است که مالکیت مال به او می رسد و عین موهوبه نیز در واقع به همان مالی اطلاق می شود که بخشیده شده است .

وکیل پایه یک تهران در تعریف عقد هبه

وکیل پایه یک تهران در تعریف عقد هبه

عقد هبه چه زمانی صورت می گیرد ؟

وکیل پایه یک با استناد به قانون می گوید که عقد هبه انجام نمی شود مگر آن که متهب آن را بپذیرد و دریافت کند . با توجه به این موضوع متوجه می شویم که تا زمانی که متهب ، مال را دریافت نکرده باشد ، عقد هبه منعقد نشده است .

بنابراین واهب می تواند هر زمانی که می خواهد مال را پس بگیرد و رجوع معنایی ندارد .

در شرایطی که عقد هبه بسته شده باشد و متهب ، عین موهوبه را دریافت کرده باشد ، واهب تنها در دو صورت می تواند به عقد رجوع کرده و عین موهوبه را پس بگیرد :

  1. عین موهوبه هنوز وجود داشته باشد .
  2. حق رجوع واهب هنوز برقرار باشد .

تفاوت هبه نامه های رسمی و غیر رسمی

هبه نامه های رسمی یک مزیت خاص نسبت به هبه نامه های عادی دارند و آن این است که در این هبه نامه ها نمی توان انکار و تردید را ضمیمه ی پرونده کرد .

در نتیجه هیچ کدام از خواهان و خوانده نمی توانند ادعا کنند که در صحت و اصالت سند ، شک دارند که اگر مدعی شوند ، از لحاظ قانونی این ادعا پذیرفته نخواهد بود .

در هبه نامه های غیر رسمی یا عادی ، هر یک از طرفین می توانند سند را انکار کنند یا اصالت آن را زیر سوال ببرند که در این صورت مقام قضایی پس از شنیدن این ادعا موظف است تا به بررسی سند بپردازد و پس از بررسی های اساسی و بسیار در مورد اعتبار آن نظر داده و حکم صادر نماید .

وکیل پایه یک تهران در تعریف عقد هبه

وکیل پایه یک تهران در تعریف عقد هبه

رجوع به هبه

عقد هبه نسبت به مابقی اسناد عقد دارای ویژگی خاص و منحصر به فردی می باشد که آن هم حق بازپس گیری هدیه پس از عقد هبه می باشد . به این شکل که اگر کسی به شما هدیه ای داده باشد می تواند در هر زمان که خواست آن را از شما پس بگیرد .

البته باید بدانید که این کار آسانی نیست که شخص بتواند به راحتی هدیه خود را پس بگیرد . به هر طریق به این باز پس گیری هدیه ، رجوع به هبه گفته می شود .

برای رجوع به هبه نیاز است تا دو شرط زیر برقرار باشد :

  • مالی که هدیه داده شده است ( عین موهوبه ) هنوز وجود داشته باشد .
  • حق رجوع به هبه برای هدیه دهنده ( واهب ) هنوز برقرار باشد .

شرط اول

شرط اول که کاملا واضح است و نیازی به توضیح ندارد ؛ یعنی اگر عین موهوبه وجود نداشته باشد ، دیگر امکان پس گرفتن آن وجود ندارد .

شرط دوم

در رابطه با شرط دوم در قانون امده است که واهب در هنگام وجود 4 شرط امکان رجوع به هبه را ندارد :

  1. اگر متهب ، مادر یا پدر یا فرزند واهب باشد .
  2. اگر متهب در ازای عین موهوبه مالی داده باشد یا کاری را برای واهب انجام داده باشد .
  3. اگر متهب ، عین موهوبه را به فرد دیگری انتقال داده باشد . ( همانند این که آن را فروخته باشد . )
  4. اگر عین موهوبه تغییری کرده باشد . ( مثلا اگر شمش طلا بوده باشد و تبدیل به گردنبند شده باشد . )

رجوع به هبه به دو شکل گفتاری و رفتاری انجام می شود . در رجوع هبه در گفتار ، اینگونه است که واهب می گوید از هبه ی خود برگشتم . در رجوع هبه در رفتار ، واهب مال را از متهب می گیرد .

به طور کلی باید بدانید که رجوع اصلی ترین خصوصیت جدایی ناپذیر از عقد هبه است . به این شکل که حتی امکان ندارد که شرط کنیم که واهب حق رجوع در هبه را نداشته باشد .

می توان نتیجه گرفت که هیچکسی نمی تواند تا ابد مالک هدیه ای گرفته است بماند . البته ذکر این نکته الزامی است که در صورتی که یکی از طرفین ، یعنی متهب یا واهب فوت کند ، دیگر امکان رجوع به هبه وجود ندارد .

برای آشنایی بیشتر با این مطلب و انجام سایر امور حقوقی می‌توانید با موسسه حقوقی آسایش‌گستران تماس بگیرید:

۰۲۱-۸۸۴۰۳۹۸۷

www.nolo.asia


برچسب ها : وکیل پایه یک تهران , مشاوره با وکیل , وکیل دادگستری تهران , وکیل دادگستری غرب , وکیل پایه یک زن , وکیل پایه یک مطهری , تماس با وکیل , وکیل پایه یک جنوب ,
+ نوشته شده در دوشنبه 19 خرداد 1399ساعت 16:58 توسط مشاور حقوقی | | تعداد بازدید : 2